středa 21. srpna 2013

Huawei Ascend P6 Recenze


Mobily s androidem – pár let zpět se jimi mohl pyšnit jen málokdo, dnes se jedná o standardní výbavu každého druhého jedince, pyšnícího se mobilním telefonem. S klesající cenou, rostoucí dostupností a čím dál tím více se zvyšující uživatelskou oblíbeností zavětřily svou šanci i desítky výrobců. Boom smartphonů se nevyhnul ani společnosti Huawei, čínské jedničky na poli telekomunikačních technologií. Ta si svou pozici na trhu vydobyla v poslední době zejména modelem Ascend D2, se kterým bude aktuální recenzovaný model zřejmě často porovnáván. Huawei Ascend P6 sází na optimalizaci vysoké kvality a dostupnosti pro běžného uživatele – nejedná se tedy o špičku v oblasti moderních technologií, zato ale nabízí velice slušnou úroveň, která je pro většinu cílových zákazníků postačující.

Součástí sady je kromě samotného telefonu také nabíječka, datový konektor pro propojení s počítačem a dalšími zařízeními a nechybí ani gumový potah, který se osvědčil jako prevence proti škrábancům na zadní straně telefonu. Celý soubor je balen v jednoduché krabičce s nádechem minimalistického designu – prostý, bílý box je rozdělen na několik přihrádek, ve kterých se nachází jednotlivé komponenty příslušenství. Ze samotné kompozice balení se dá tušit, že Huawei se rozhodl zacílit i na estetickou stránku uživatele a pokouší se lehce kráčet ve šlépějích nejmenovaného světového gigantu. Tento dojem podtrhuje i samotný tvar telefonu, který si může člověk, neznalý hlubší problematiky smartphonů, snadno splést s iPhonem. Ascend P6 je nabízen ve dvou barevných variantách – bílé a černé.Zaslouží-li si novinka ze stáje společnosti Huawei nějakou přezdívku, pak jí bude zcela určitě „žiletka“. Ostatně právě tak se Ascend P6 zapisuje do povědomí tuzemským i zahraničním recenzentům. Se svými rozměry 132x65x6,18 mm se jedná o nejtenčí mobil s androidem (vlastně nejtenší chytrý telefon na současném trhu vůbec) a dost možná půjde o diskutovaný výrobek i díky tomu, jaké kvality nabízí i přes zřejmé technologicko-výrobní obtíže spojené s takovou tloušťkou. Boky přístroje jsou obdařeny klasickými konektory – nechybí zdířka pro sluchátka, samozřejmým standardem je dnes možnost propojit telefon skrze microUSB konektor s počítačem a dalšími zařízeními. Výrobek nabízí také sloty pro případné rozšíření paměti (microSD, microSIM).
Samostatnou kapitolou jsou technologické aspekty přístroje, které jsou jeho skutečnou zbraní pro boj s konkurencí. Výkonný čtyřjádrový procesor Hi-Silicon K3V2E (každé jádro s taktovací frekvencí 1,5 GHz) je spolu s operační pamětí o velikosti 2 GHz zdrojem obrovského využití Ascend P6 v mnoha směrech lidských činností. Ocení jej zejména vytížení uživatelé, neboť díky svým parametrům je výrobek schopen bez problémů pojmout chod více jak deseti paralelně běžících aplikací. Displej o úhlopříčce 4,7‘‘ nabízí kvalitní běh grafiky – a to i přes skutečnost nižšího rozlišení o hodnotě 312 ppi. To však odpovídá filozofii výrobce o optimálním výkonu v poměru ku dostupné ceně. Samozřejmou součástí automatického nastavení displeje jsou čidla jasu, která v závislosti na míře osvětlení regulují podsvícení vlastního displeje; menší nevýhodu skýtá jen jejich ne dost rychlá odpověď při skokových změnách jasu. Kvalitní záznam fotografií potom nabízí fotoaparát s rozlišením 8 Mbpi, přičemž fotoaparát je vybaven inteligentním režimem, umožňujícím optimální nastavení parametrů pro snímání v závislosti na světelných a dalších podmínkách.
Alfou omegou využívání chytrých telefonů je jejich potenciál vydržet co nejdéle v provozuschopném stavu. Huawei Ascend P6 se mezi konkurencí rozhodně neztratí – i při aktivním používání vydrží fungovat v řádu dní, pohybuje se tedy dokonce v nadprůměru v porovnání s mobily, odpovídajícími přibližně jeho technickým parametrům. Úpravy možností, jak ušetřit energii, nabízí výrobek poměrně mnoho, od těch jednodušších, jako je spořič obrazovky, po sofistikovanější možnosti pohrát si přímo s výkonem telefonu v jednotlivých situacích.


Jak již bylo řečeno v předchozích odstavcích, hladký běh telefonu i při mnoha otevřených aplikacích ocení zejména ti, kteří potřebují v jednom okamžiku pracovat v různých směrech. Plynulý chod přístroje má na svědomí zejména grafický upgrade Emotion UI, postavený na oblíbeném operačním systému Android. Nadstavba vychází z klíčového prvku absence hlavní nabídky, při troše snahy se ale i lehce zkušenému uživateli povede docílit jejího téměř nerozeznatelného napodobení. Zabezpečení telefonu je na klasické bázi – uživatel má na výběr z mnoha možností, od standardního PIN kódu po v poslední době oblíbená gesta či systém rozeznávání obličeje. Ascend P6 má ohromný potenciál v oblasti běžné kancelářské administrativy, kdy umožňuje správu času, diáře, dokumentů (jejich tvorba je podpořena klasickým systémem Polaris Office 4.0), nechybí samozřejmě ani klasické funkce, jako budík, časovač, možnost nahrávat zvukové poznámky nebo psát ty klasické.Přehledný systém navigace skrz telefonní kontakty je docílen jednak možností vyhledávat přes zadání jména kontaktu, další možností je rychlý výběr přes počáteční písmeno kontaktu – to umožňuje lišta s abecedou na boku obrazovky. S tím souvisí i lehký neduh telefonu a to konkrétně specifika klávesnice. I přes českou lokalizaci (zahrnutí diakritických symbolů) je trošku problém s přidáváním interpunkčních znamének, pro která se uživatel musí doslova „probojovat“ do podpůrných nabídek symbolů.
Ascend P6 lze využít i na poli zábavy – multimediální možnosti telefonu jsou dalekosáhlé. Výrobek umožňuje správu fotografií, jejich jednoduchou editaci a umisťování na internet, tvorbu koláží, alb, která lze řadit dle místa pořízení fotografií, na základě velikosti alba a dalších preferencí. Uživatel může svou kreativitu využít při tvorbě vlastních melodií, kdy je omezen jen vlastní představivostí – to vše je navíc propojeno s profily, zákazník tedy může ze svého přístroje udělat osobitý doplněk svého stylu. Od vyzvánění, uvítacích pozdravů po grafický design a motivy operačního systému, volba je pouze na něm. Přítomný fotoaparát je schopen zaznamenávat též videa v HDD rozlišení, přístroj umožňuje i jejich jednoduchou editaci. Nejedná se samozřejmě o profesionální aplikace, ale to není ani účelem – v první řadě jde o zábavu, využití volného času a okamžité zpracování zaznamenaných událostí.

Poslední kapitolou, také související s multimediální povahou telefonu, je reprodukce zvuku. Klasický mikrofon snímá poměrně dobře, nevýhodou je však umístění reproduktoru na zadní straně smartphonu, který je tak často v pozici „naležato“ tlumen. Obtížně tak vynikne přehrávání videí, přeci jen neustálé držení výrobku ve svislé poloze je poměrně neefektivní. I přes tuto chybu je Huawei Ascend P6 v celkovém dojmu kvalitním výrobkem, jehož koupí dostane zákazník za cenu odpovídající úroveň služeb.

Žádné komentáře:

Okomentovat