pondělí 26. srpna 2013

HTC One recenze

Jedním z předních představitelů nové generace telefonů s androidem, obecně známých jako tzv. smartphony, se před několika lety stal tchajwanský koncern HTC (High Tech Computer Corporation), který se uvedl na trh s touto formou mobilních telefonů jako jeden z prvních. Od té doby však zisky této asijské firmy postupně klesaly a proto je pro ně nynější model, HTC One, jedním z pokusů, jak vydobýt zpět ztracené prvenství a zvrátit tak prodejní pokles. HTC One samozřejmě není technologickým zázrakem, popř. tápáním po neznámých územích; společnost si koncept tohoto přístroje vyzkoušela na trhu již dříve, např. s modely HTC One X, HTC One XL a dalšími, jejichž historie se táhne dva roky zpátky. Jak si stojí nový produkt této řady? Osvědčí se, nebo zapadne mezi další výrobky, které chrlí konkurenční společnosti?Ty tam jsou doby, kdy byl telefon jen nezbytným přístrojem, u kterého hrála hlavní roli funkce a teprve někdy daleko potom se hledělo také na jeho vzhled, design. Moderní telefony s androidem se v dnešním světě berou automaticky jako módní doplňky – stačí se rozhlédnout po opravdovém i virtuálním trhu a (téměř) každý uzná, že dnes se vybírá mobilní přístroj podle funkce, souběžně se vzhledem. Proto nepřekvapí, že výrobci HTC One si na designu svého nového produktu dali opět extrémně záležet. Výsledkem je jednolitý, stříbrný přístroj, jehož chladně kovový obal s lehce zaoblenými rohy potěší jak oko minimalisty (skoro by se dalo říci, že jde o telefon pro intelektuálnější vrstvu společnosti), tak i náročnější zákazníky „veselejší“ povahy. Hliníková konstrukce o rozměrech 137,4x68,2x9,3 mm skýtá ve své hladkosti ale i jisté nevýhody; naplňuje tak známou poučku, že vše na tomto světě má své klady i zápory. Díky velice hladkému povrchu je totiž snadné telefon při spěchu upustit, nemluvě o jeho „nepřilnavosti“ k hladkým, nakloněným plochám.
Displej telefonu disponuje úhlopříčkou o průměru 4,7 palce, což je dnes standardem mezi chytrými telefony této cenové kategorie. Rozlišení je na vysoké úrovni – 468 ppi, což řadí HTC One mezi přístroje s tzv. Full HD rozlišením. Není proto problém přehrát jakékoliv video, spustit jakoukoliv aplikaci – byť bude obsahovat detailní grafiku, displej HTC One si s ní lehce poradí. Nelze nezmínit ani technologii barevného provedení – vykreslení barev má na starost Super LCD 3, poslední technologické novinka v této oblasti. Ta zaručuje velice živé barvy, které spolu s rozlišením displeje dělají z telefonu kandidáta na přístroj roku. Ochrana displeje je zaručena standardním krycím sklem z řady výrobků „Gorilla Glass 2“.
Zvukové dispozice mobilu s androidem HTC One se pohybují na velice kvalitní úrovni. Výrobce nadále spolupracuje s platformou Beats Audio, zvuk je čitelný ve všech svých polohách, „nebije se“. Nejeden uživatel používá tento typ telefonů pro reprodukování hudby nahlas, proto nejen takovou osobu potěší stereo reproduktory, zabudované v přední části výrobku. Nevadí proto ani přehrávání skladeb ve chvíli, kdy telefon leží – nic není tlumeno, zvuk je nadále krásně čitelný.Slabou stránkou chytrých telefonů je výdrž jejich baterií – s přihlédnutím k tomu, jak často jsou takové přístroje namáhány pak není divu, že většina z nich vydrží i při plném nabití v běžném provozu zhruba jeden den (běžným provozem myslím i přehrávání hudby, klipů, surfování po internetu a další radosti uživatele smartphonů). HTC One z této skupiny nikterak nevybočuje, je totiž spíše ukázkovým prototypem této vlastnosti.
Hardwarové parametry přístroje jsou založeny na čtyřjádrovém procesoru Snapdragon 600 APQ8064T, který má taktovací frekvenci 1,7 GHz. Operační paměť jeden ze základních stavebních kamenů moderních telefonů, je nastavena na 2 Gb RAM, při běžném používání je její hodnota samozřejmě snížena až na tři čtvrtiny hodnoty původní. Samotná paměť pak disponuje úložným prostorem 32 Gb s možností periferního rozšíření.Operační systém Sense 5 dostál obrovských změn, je nejen uživatelsky přívětivý a méně náročný, co se operační paměti týče, ale především vynikne jeho dokonalé splynutí s celkovým designem HTC One. Redukcí některých grafických prvků se objevila až asketická verze, založená opět na Androidu Jelly Bean 4.1.2.; zásadní novinkou je pak tzv. BlinkFeed, integrovaná aplikace systému, která informuje uživatele o dění ve světě, o počasí, o posledních multimediálních novinkách a mnoha dalších záležitostech. Samozřejmostí je přítomnost dnes skoro nezbytných sociálních sítí, které jsou díky funkci pevnou součástí operačního systému. Některé servery jsou přednastavené, nic ale nebrání uživateli zvolit si své vlastní, na základě okruhu svých zájmů. Ikony aplikací lze rozložit abecedně, dle četnosti používání, stejně tak je lze v několika jednoduchých krocích přesunout na režim pohotovostní plochy, popř. je kompletně odinstalovat.
Ruku v ruce jde ruku v ruce s vysoce kvalitními rozlišovacími schopnostmi obrazovky, velice dobrými přehrávacími možnostmi reproduktorů a silným hardwarovým zázemím také možnost využít všechen tento potenciál pro multimediální orgie. Vše závisí na správně zvoleném softwaru. Pro milovníky tónů a harmonií je zde např. aplikace „Hudba Play“, které umožní jednoduchou práci se zvukovými soubory, jejichž pořadí lze měnit – zobrazení jména interpreta, názvu alba a přehrávané skladby je samozřejmostí. Pro ty, kteří spíše holdují stříbrnému plátnu, je určen program „Watch“, který umožňuje přehrávání filmů, ten ale využijete kvůli nedostupné české lokalizaci spíše v zahraničí. HTC One lze v několika snadných krocích nastavit i jako ovladač pro Váš vlastní televizní přístroj. Naopak své mouchy (rozuměj – nedostatek funkcí) má zabudovaný videopřehrávač. Zlatým hřebem telefonu je vysoce kvalitní fotoaparát, umožňující fotit obrázky s rozlišením až 4,1 Mgpx, nabízející citlivější technologii pro zachycení světla. Snímání lze samozřejmě nastavit v závislosti na světelných podmínkách, dle vzdálenosti foceného objektu od telefonu, podle perspektivy. Fotografie lze rychle a lehce editovat, opatřit různými filtry.Pozadu nezůstávají ani aplikace, využitelné spíše v pracovním procesu – na mysli mám především nejrůznější kancelářské programy. Správa poznámek, adresáře je intuitivní a lehká, kalendář i čas lze synchronizovat, dostupné jsou i informace o aktuálním počasí. Textové a další soubory lze zpracovat ve standardním kancelářském balíku Polaris Office 4.0 se všemi jeho vymoženostmi, které pro editaci textů nabízí. Přítomná GPS je potom využitelná jak pro navigaci v neznámém městě, tak při řízení automobilu.

Žádné komentáře:

Okomentovat